Bezwzględne cechy podobieństwa

Wystawa podsumowująca rezydencję artystyczną Izabelli Gustowskiej w CK ZAMEK
Czas trwania: 24.10–25.11.2020

W centralnej części zdjęcia przedstawiono siedzącą przy radiowym stole starszą kobietę. To artystka Izabella Gustowska. Twarz ma promienną, białe, kręcone włosy, delikatny makijaż. Na uszach ma radiowe słuchawki. Blisko ust widać radiowy mikrofon. Jej głowa jest lekko uniesiona – spogląda w stronę innej kobiety, która stoi odwrócona do nas plecami.

Wystawa Izabelli Gustowskiej to realizacja medialna, o hybrydalnym charakterze, łącząca premierowe projekcje, obiekty i interaktywną obecność odbiorcy.

Wielowątkowa letargiczna opowieść o fascynacji mostami i o bliźniaczości oraz o nieskończoności i fragmentaryczności rzeczywistości. Mimo silnej paraboliczności dotyczy także niepokoju i lęków związanych z aktualną sytuacją na świecie. Przeplatanie obrazu negatywowego i pozytywowego
w wędrówce, w czasie której Gustowska prowadzi widza przez przestrzenie wystawy, stawia pytanie o to, jaki rodzaj rzeczywistości wydaje nam się ciekawszy. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, autorka traktuje je obie jako komplementarne.

Warsztaty w ramach wystawy